źródło wiedzy o motocyklach

Kiedy wymienić opony w wózku widłowym?

Kiedy wymienić opony w wózku widłowym?Wszystkie opony mają określoną żywotność. Włącznie z modelami przeznaczonymi do wózków widłowych. Dlatego ich wymiana po pewnym okresie jest koniecznością. Nie da się tego uniknąć w żaden sposób, jeśli chce się utrzymać najwyższy stopień bezpieczeństwa pracowników i przenoszonych ładunków. Trzeba jednak pamiętać, że przedwczesne wyrzucenie jeszcze dobrych opon jest niegospodarnością. Warto więc zgłębić temat, aby uniknąć błędów.

Czy prawo określa, kiedy wymienić opony do widlaka?

Wszystkie wózki widłowe w firmach podlegają kontroli przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego. Działają oni na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 roku, Nr 32, poz. 262 z późniejszymi zmianami). Według niego opony do widlaka muszą mieć specjalny wskaźnik zużycia. To najprostsza i najlepsza metoda określenia przydatności ogumienia. Jeśli jednak nie posiada ono wskaźnika, należy przeprowadzać pomiary na własną rękę. Głębokość rzeźby bieżnika nie może spaść poniżej 1,6 mm. Tylko wtedy otrzyma się od inspektora pozwolenie na dalsze użytkowanie wózka widłowego.

Czynniki wskazujące na to, że opony do widlaka nadają się do wymiany

Głębokość bieżnika to niejedyny sposób na rozróżnienie przydatnej – a więc bezpiecznej – opony. Tak naprawdę bieżnik jest bardzo ogólnym, choć też bardzo znaczącym, miernikiem żywotności. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na inne czynniki. Wśród nich znajdują się:

1) Odklejanie lub rozwarstwianie się bieżnika od pozostałych części opony 5.00-8 lub innych rozmiarów. To stosunkowo często dotyka ogumienie superelastyczne. Typowym uszkodzeniem w ich przypadku są też przecięcia czy wystawanie drutów. Pojawienie się któregokolwiek z wymienionych problemów powinno natychmiast spowodować wymianę opony na nową, która zapewni właściwe parametry pracy.

2) Pęknięcia w pneumatycznych oponach do widlaka. Ze względu na ich przeznaczenie (na zewnątrz obiektów, na nierównościach itd.) często ulegają uszkodzeniom mechanicznym, które utrudniają dalszą jazdę. Wypełnienie modeli pneumatycznych składa się z powietrza o dużym ciśnieniu. Jego utrata powoduje zniszczenie opony 5.00-8 i tym podobnych.

3) Zniekształcenia ogumienia. Opony pneumatyczne są dość wrażliwe na pojawianie się płótna, wybrzuszenia i niszczenie boków. Jest to związane z naturalną eksploatacją. Jakiekolwiek zniekształcenie eliminuje oponę z dalszego użytkowania, ponieważ utrudnia jazdę.

Jakie korzyści niesie za sobą wymiana w odpowiednim momencie opon do widlaka?

Największą korzyścią zawiązaną z zamontowaniem nowych opon jest możliwość dalszej jazdy. Część uszkodzeń uniemożliwia normalne prowadzenie wózka widłowego. Pozostałe zaś stwarzają niebezpieczeństwo uszkodzenia przenoszonego towaru czy spowodowania wypadku, wskutek którego ucierpią pracownicy.

Tak więc naprawdę warto zadbać o opony do widlaka. Tylko one gwarantują bezpieczeństwo w przedsiębiorstwie.Warto zobaczyć

Jak działa układ zapłonowy, co najczęściej ulega w nim awariom i czy można dokonywać wymiany samodzielnie?Kiedy wymienić opony w wózku widłowym?Upały a jazda motocyklem. Jak sobie z nimi radzić?czytaj wszystkie

ostatnio dodane

najpopularniejsze

warsztaty motocyklowe

zobacz nas na...

kontakt