źródło wiedzy o motocyklach

Jak działa układ zapłonowy, co najczęściej ulega w nim awariom i czy można dokonywać wymiany samodzielnie?

Jak działa układ zapłonowy, co najczęściej ulega w nim awariom i czy można dokonywać wymiany samodzielnie?Prawidłowa praca układu zapłonowego to warunek konieczny uruchomienia silnika. Wystarczy awaria stosunkowo niewielkiego i niepozornego elementu układu zapłonowego, aby jazda stała się niemożliwa lub przynajmniej mocno utrudniona. Warto poświęcać dużo uwagi układowi zapłonowemu. Wyjaśnijmy zatem, z czego składa się układ zapłonowy i jak działa. Co zrobić, gdy zostanie uszkodzona cewka zapłonowa lub świeca? Czy elementy te można wymieniać samodzielnie?

Układ zapłonowy i jego działanie

Klasycznie zbudowany układ zapłonowy składa się z kilku głównych elementów. Wszystko zaczyna się w alternatorze, który pełni rolę prądnicy. To właśnie w tym urządzeniu wytwarzany jest prąd. Następnie wędruje on do cewki, która przewodami przekazuje tę energię dalej. Później trafia ona do świec zapłonowych, a stamtąd iskra wędruje do cylindra, gdzie inicjuje spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej. Bez względu na to, który element ulegnie awarii, powoduje to zaburzenie pracy układu zapłonowego. 

Do najbardziej awaryjnych należą cewki zapłonowe. Dlatego w przypadku na przykład problemów z odpaleniem silnika czy też pojawienia się dowolnych innych objawów niesprawności układu zapłonowego, w pierwszej kolejności zalecamy sprawdzić właśnie cewki. Następnie, jeśli dojdzie do identyfikacji awarii cewki, należy wymienić ten element. Nowe cewki zapłonowe znajdziesz między innymi pod tym adresem - https://www.ucando.pl/k/cewki-zaplonowe/U1110. Sprzedawca ten jest znany z wyjątkowo bogatej i zróżnicowanej oferty, którą cechuje też wysoka jakość produktów, pochodzących tylko od sprawdzonych dostawców.

Cewka zapłonowa do wymiany

Uszkodzona cewka zapłonowa wymaga wymiany. Warto w tym miejscu podkreślić, że akurat wymiana tego elementu jest dosyć prosta. Wystarczy odrobina wprawy, aby móc wykonać ją samodzielnie. Należy przy tym pamiętać o wszelkich środkach ostrożności. Przed wykonaniem zadania należy się upewnić, że samochód stoi na prostym podłożu, a silnik jest całkowicie wychłodzony. Konieczne jest również usunięcie wszelkich możliwych źródeł ognia czy nawet iskrzenia. Oczywiście wszelkie czynności związane z układem zapłonowym należy wykonywać w specjalistycznych rękawicach. 

Wymiana cewki to zadanie proste, jednak nieco większy problem mogą sprawić świeca zapłonowa oraz przewody. Natomiast fachowcy wskazują, że te elementy należy wymieniać razem z uszkodzoną cewką. Dlatego też wielu kierowców decyduje się zlecić wymianę cewki specjalistom, co także jest dobrym wyborem.

Wysokiej jakości cewki zapłonowe

Układ zapłonowy jest układem strategicznym, którego pełna sprawność jest niezbędna, aby możliwe było uruchomienie silnika. Dlatego też warto dbać o sprawność tego układu. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zawsze montować części najwyższej jakości, od najlepszych producentów. Sprawdzone cewki zapłonowe oferuje wymieniany już we wcześniejszym fragmencie tekstu sklep internetowy Ucando.pl. Co więcej, oferowane przez Ucando cewki, jak również inne podzespoły, w większości są dostępne w okazyjnych cenach.Warto zobaczyć

Regeneracja DPF – zadbaj o filtr cząstek stałych i chroń środowiskoMonitoring GPS dla Twojego motocyklaJaki kask otwarty kupić? Oto TOP5 cech, którymi warto kierować się przy zakupie!czytaj wszystkie

ostatnio dodane

najpopularniejsze

warsztaty motocyklowe

zobacz nas na...

kontakt