źródło wiedzy o motocyklach

Regeneracja DPF – zadbaj o filtr cząstek stałych i chroń środowisko

Regeneracja DPF – zadbaj o filtr cząstek stałych i chroń środowiskoObecnie w niemal każdej polskiej rodzinie znajduje się więcej niż jeden samochód i każdy z nich użytkowany jest praktycznie codziennie. Sprawia to, że do środowiska emitowana jest coraz większa ilość niebezpiecznych substancji. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń są cząstki stałe. Wysoka świadomość zagrożenia sprawia, że konieczne jest wdrażanie procedur minimalizujących wydzielanie do powietrza substancji, które mogą zagrażać środowisku naturalnemu oraz naszemu zdrowiu.

Jak świat walczy z narastającym zanieczyszczeniem powietrza?

Od lat światowe instytucje związane z ochroną środowiska wdrażają programy, które mają na celu minimalizowanie emisji spalin. Jedną z najpopularniejszych akcji w Unii Europejskiej oraz państwach członkowskich jest inicjatywa STOP SMOG. Jej głównym założeniem jest ograniczenie możliwości wjazdu samochodów do centrum miast. Dotyczy to szczególnie samochodów z silnikiem diesel, gdyż najczęściej one nie wpisują się w normy związane z emisją spalin. Najwięcej takich rozwiązań funkcjonuje obecnie w Niemczech oraz w Grecji, gdzie do wielu miast w ogóle nie można wjeżdżać samochodem i grożą za to dotkliwe kary finansowe.

Ciekawym rozwiązaniem w miastach jest również zachęcanie użytkowników pojazdów do zrezygnowania z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej lub ekologicznych środków transportu. Powstaje infrastruktura umożliwiająca korzystanie z rowerów i hulajnóg miejskich, coraz częściej wdrażane są darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz tworzone są akcje zachęcające do carpoolingu, czyli wykorzystywania wszystkich miejsc dostępnych w samochodzie. W niektórych krajach pojawiają się również ustawy zapewniające dofinansowanie od państwa do zakupu samochodu elektrycznego lub hybrydowego.

Ty również możesz dbać o środowisko – zadbaj o filtr cząstek stałych!

W Polsce dbanie o środowisko naturalne jest bardzo pobieżnie traktowane przez polityków i próżno szukać uregulowań, które mają przeciwdziałać emisji spalin. Każdy właściciel samochodu powinien więc podjąć działania indywidualne, w trosce o stan przyrody i zdrowia dla obecnych i przyszłych pokoleń. Najprostszym sposobem na bycie eko-kierowcą jest pilnowanie dobrego stanu filtra cząstek stałych w samochodzie, które posiadają silnik diesla. Filtr cząstek stałych, jak każdy inny element samochodu, z czasem się zużywa i może zapchać się sadzą, a wówczas nie działa prawidłowo i wiele złych substancji przedostaje się do powietrza. Jeśli zauważysz, że filtr przestał odpowiednio działać, konieczne będzie wypalenie DPF. Najczęściej jest to proces inicjowany automatycznie przez komputer pokładowy, jednak jeśli komunikaty będą ignorowane, konieczne będzie wykonanie regeneracji DPF, wykonanej przez fachowców. Czyszczenie DPF to kluczowy element, jeśli chcesz, chociaż odrobinę przyczynić się do walki ze smogiem.

Jak dbać o filtr cząstek stałych?

Podjęcie działań związanych z filtrem DPF zazwyczaj konieczne jest w momencie, gdy informuje o tym komputer pokładowy samochodu. Z reguły jest to równoznaczne z zainicjowaniem wypalania DPF, jednak jeśli komunikat pojawia się częściej, konieczne jest czyszczenie DPF w serwisie. W momencie, gdy zainicjowany jest proces wypalania DPF, nie powinno się wyłączać samochodu, a najlepiej pojechać w trasę, na której możliwe jest uzyskanie większych obrotów silnika przez długi czas. To szansa na szybkie oczyszczenie filtra cząstek stałych.

Jeśli takie działania nie przynoszą skutków, konieczne jest wykonanie procesu regeneracji DPF w specjalistycznym serwisie. Możliwe jest tam podjęcie działań związanych z serwisowym, profesjonalnym wypalaniem DPF – co oznacza wprowadzenie pojazdu w warunki, które wymuszają ten proces. Jeśli to nie będzie możliwe, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej usługi czyszczenia DPF. Takie rozwiązanie polega na wymontowaniu przez mechanika filtra cząstek stałych, a następnie poddaniu do odpowiednim procesom umożliwiającym oczyszczenie DPF z substancji zalegających.Warto zobaczyć

Elektryczny motocykl – rewolucja w świecie motoryzacjiRegeneracja DPF – zadbaj o filtr cząstek stałych i chroń środowiskoMonitoring GPS dla Twojego motocyklaczytaj wszystkie

ostatnio dodane

najpopularniejsze

warsztaty motocyklowe

zobacz nas na...

kontakt